تکان – ضربه خوردن شیر بیمارستان اخبار حوادث

تکان – ضربه: خوردن شیر بیمارستان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری خیزش دوباره ققنوس هالیوود

فیلم های «بازیکن شماره یک آماده» و «پارک ژوراسیک: سقوط پادشاهی» به صدر گیشه سالیانه رسیدند

خیزش دوباره ققنوس هالیوود

خیزش دوباره ققنوس هالیوود

عبارات مهم : سینما

فیلم های «بازیکن شماره یک آماده» و «پارک ژوراسیک: سقوط پادشاهی» به صدر گیشه سالیانه رسیدند

خیزش دوباره ققنوس هالیوود

در سال های گذشته زمزمه هایی به گوش می رسید که «استیون اسپیلبرگ»- استاد کهنه کار سینمای هالیوود- دیگر نمی تواند حرف خاصی جهت گفتن در صدر گیشه سینما داشته باشد؛ فیلم های آخر او نیز مانند «پل جاسوس ها» (۲۰۱۵)، «غول بزرگ مهربان» (۲۰۱۶) و «پست» (۲۰۱۷) یکی بعد از دیگری در گیشه شکست خوردند. هیچ یک از این فیلم ها حتی نیم نگاهی به صدر گیشه نداشتند ولی امسال را باید سال خیزش دوباره ققنوس سینمای هالیوود بدانیم. او با کارگردانی فیلمی به نام «بازیکن شماره یک آماده» (۲۰۱۸) و میراث سینمایی اش به نام «پارک ژوراسیک: سقوط پادشاهی» (۲۰۱۸) به کارگردانی «خوان آنتونیو بایونا» در بین پنج فیلمی واقع شده است است که در گیشه ۲۰۱۸ بیشترین فروش را داشته اند. توجه داشته باشید که خالق مهم نسخه سینمایی مجموعه فیلم های «پارک ژوراسیک» استیون اسپیلبرگ است که نخستین قسمت آن را در سال ۱۹۹۳ ساخت.

تمام قسمت هایی که بعد از اسپیلبرگ جلوی دوربین رفته به نوعی «پیرو» شیوه کارگردانی او بوده اند. به هر صورت، پنج فیلم برتر هر سال نشان از موفق ترین و تاثیرگذارترین آثار سینمایی ای سال دارد که تمام آمارهای مثبت راهم به نام خود زده اند. سال ها بود که اسپیلبرگ این اوضاع را تجربه نکرده بود. رتبه های برتر در گیشه امسال به ترتیب متعلق به فیلم های «انتقام جویان: جنگ ابدیت‬‎» (۲۰۱۸) به کارگردانی «برادران روسو»، «پلنگ سیاه» (۲۰۱۸) ساخته «رایان کوگلر»، «پارک ژوراسیک؛ سقوط پادشاهی» به کارگردانی «بایونا»، «ددپول ۲» (۲۰۱۸) ساخته «دیوید لیچ»، «بازیکن شماره یک آماده» به کارگردانی «اسپیلبرگ» هست. این فیلم ها به ترتیب تا امروز، دو ملیارد و ۳۳ میلیون دلار ، یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار، ۸۲۶ میلیون دلار، ۷۱۰ میلیون دلار و ۵۸۱ میلیون دلار فروش داشته اند.

فیلم های «بازیکن شماره یک آماده» و «پارک ژوراسیک: سقوط پادشاهی» به صدر گیشه سالیانه رسیدند

چرا اسپیلبرگ مهم است؟

سینمادوستان بسیاری استیون اسپیلبرگ را یک افسانه زنده می دانند. فیلم «ای تی موجود فرازمینی» (۱۹۸۲) او طرفداران دو آتشه دارد و هنوز هم در بعضی کشورها گرد هم می آیند. شاید این فیلم نوستالژیک ترین تجربه سینمایی خیلی از هالیوودبازها باشد. کدام اسم تظاهر می کند. او شاهکارهای پرفروش و تاثیرگذاری در تاریخ سینما مانند «آرواره ها» (۱۹۷۵)، «برخورد نزدیک از نوع سوم» (۱۹۷۷)، «پارک ژوراسیک» (۱۹۹۳) و «نجات سرباز رایان» (۱۹۹۸) را هم خلق کرده است.

خیلی ها نیز با تماشای مجموعه فیلم های پرفروش «ایندیانا جونز» به نبوغ کارگردان عینکی سینما ایمان آوردند. نباید از نظر دور داشت که یکی از تکنیکی ترین فیلم های تاریخ سینما یعنی «فهرست شیندلر» (۱۹۹۳) را هم او ساخته هست. منتقدهای سینمایی هر لحظه نام او را در کنار کارگردان هایی مانند «مارتین اسکورسیزی»، «فرانسیس فورد کاپولا»، «آلفرد هیچکاک» و «استنلی کوبریک» می آورند. یک دوره ای هم به این سینماگران آمریکایی می گفتند «کارگردان های ریشو». میراث سینمایی اسپیلبرگ بسیار مهم هست. در زمینه فیلمنامه نویسی هر کتاب مهمی را در دست بگیرید، چند فیلم او مانند «آرواره ها» و «ایندیانا جونز: مهاجمان صندوق گمشده» مثال زده می شود. این کارگردان کلاسیک سینمای آمریک بیش از ۳۰ فیلم درست و درمان را تحویل کمپانی های آمریکایی داده هست. از سوی دیگر اسپیلبرگ در کنار «جورج لوکاس» خالق مجموعه فیلم های «جنگ ستارگان» سینمای هالیوود را از لحاظ جلوه های خاص و نوع فروش دچار تحول کردند؛ حالا دیگر به این سینما می گویند: «هالیوود نو».

جالب است بدانید که فیلم های او را در زمینه فلسفه و رشته های دیگر علوم انسانی تدریس می کنند. کتاب «اسپیلبرگ و فلسفه: ما به یک کتاب بزرگ نیاز داریم» به نویسندگی «دین.آ.کوالسکی» که از سوی انتشارات دانشگاه «کنتاکی» چاپ شده است یکی از همین آثار دانشگاهی هست. در این کتاب نوشته شده است است که: «آیا کارگردانی مانند اسپیلبرگ وجود دارد که تاثیر عظیمی روی فرهنگ عامه گذاشته باشد؟ این کارگردان خاطره انگیزترین شخیصیت ای محبوب سینمادوستان آمریکایی را خلق کرده هست. کسی که قهرمان های هولوکاست، دایناسورها، موجودات فرازمینی و غیره را به تصویر کشیده است».

خیزش دوباره ققنوس هالیوود

آیا می خواهیم در یک دنیا واقعی زندگی کنیم؟

اسپیلبرگ در گفت وگو با سایت سینمایی «کولایدر» در پاسخ به این پرسش که «چه شخصیت و چه داستانی در دل ماجرای فیلم «بازیکن شماره یک آماده» بود که باعث شد این فیلم را بسازید» می گوید: «فکر می کنم هر کسی که کتاب این داستان [داستانی با همین نام به نویسندگی «ارنست کلاین» که در آمریکا مورد توجه بوده است] را بخواند به صورت به آن وصل می شود. به طور کلی در صنعت سینما باید عاشق یک چیز باشید تا بتوانید آن را تبدیل به فیلم کنید. هفت فیلم در این کتاب بود، شاید هم ۱۲ تا. من فقط تلاش کردم تا بفهمم که چطور می شود داستانی را راجع به مسابقه ای مانند مسابقه این فیلم روایت کرد، آن هم در هر دو دنیا حاضر در فیلم. باید قطار سریع السیری بسازیم که به سرعت به سوی پرده سوم قصه برود، و هم وقت هم به سقلمه بزند که می خواهیم در کجا زندگی کنیم. آیا می خواهیم در یک دنیا واقعی زندگی کنیم یا می خواهیم در یک دنیای خیالی باشیم؟ این مباحث خیلی برایم عمیق هستند.

فیلم های «بازیکن شماره یک آماده» و «پارک ژوراسیک: سقوط پادشاهی» به صدر گیشه سالیانه رسیدند

این مضمون ها در کل کتاب به طور پیوسه تکرار می شود. جاهای مختلفی هم وجود داشت که می توانستیم فیلم را در آنجا بگیریم. اسپیلبرگ در ادامه در پاسخ به پرسش «چرا انقدر راجع به ساخت این فیلم پرشور بودید؟» می گوید: «من یک گروه بازیگران پر شور و فوق العاده داشتم. از انرژی آنها تغزیه کردم. هر روز سر کار می آمدم، «اولیویا کوک» می گفت: خب، الان باید چی کار کنیم؟ بی صبرانه منتظر هستم». «لینا وایت» هم می گفت: «هر چیزی را که می خواهید سمتم پرتاب کنید؛ برایش آماده هستم!» همه بازیگرهایم همین گونه پر شور بودند».

ابتکار

واژه های کلیدی: سینما | میلیون | سینمای | هالیوود | سینمایی | هالیوود | کارگردان | سینماگران | کارگردانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz